Masa Tenisi Oynamanın Püf Noktaları

 

Masa Tenisi Oynamanın Püf Noktaları

 

MASATENİSİ yaygın bir kapalı salon oyunudur. Ping-pong ya da pinpon adıyla da bilinen oyun 20. yüzyılın başlarında İngiltere'de gelişmiştir. Masatenisi sert, düz, genellikle yeşil, uzunluğu 274 cm, genişliği 152 cm olan dikdörtgen biçiminde ve yerden 76 cm yüksekliğinde bir masada oynanır. Masanın uzun kenarlarının ortalarını birleştirecek biçimde gerilen ağ 15 cm yüksekliğinde ve masadan biraz daha geniştir. Beyaz selüloit ya da plastikten yapılan içi boş topun çapı 38 mm, ağırlığı 2,5 gramdır. Genellikle tahtadan yapılan raketlerin üzeri pütürlü kauçuk ya da plastik kaplıdır. Çok hızlı bir oyun olduğu için oyuncular, rahat hareket edebilecekleri bir alana gerek duyarlar. Bu nedenle şampiyonalarda her masa için en az eni 6, boyu 12 metrelik bir alan ayrılır. Masa iyi bir biçimde aydınlatılır.

Masa Tenisi Oynamanın Püf Noktaları

1)Servis Atma

Servis atarken masadaki duruş yeriniz çok önemlidir. Sadece servisi düşünmeyin servisten sonraki hamleyi de düşünmelisiniz ki oyunda etkili olabilesiniz. Kafanızda bir plan yapmalısınız ve rakibinizin tapu size nasıl yollayacağını tahmin etmelisiniz. Daha iyi bir servis atmak istiyorsanız sürekli antrenman yapmalısınız.

2.Rakibi Çözme

Masa tenisinin bir diğer püf noktası da rakibin nasıl bir oyuncu olduğunu maç esnasından anlamanızdır. Sadece kendi oyununuza değil rakibinizin de nasıl oynadığına dikkat etmelisiniz. Zaaflarını fark edip ona karşı kullanmalısınız.

3.Masadaki Duruşunuz

Masayı tam ortalamalısınız eğer backhand vuruşlarınız zayıf ise ona göre masada ki duruşunuzu değiştirebilirsiniz. Uzaklık bakımından masanın ağzına kadar girmeyiniz uzun toplar da sayı kaybı yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Ne uzak ne de yakın durun masaya.

4.Antrenman

Masa tenisi becerinizi iyi bir noktaya taşımak istiyorsanız sürekli antrenman yapmalısınız. Böyle kendinizi geliştirirsiniz unun başka bir yolu yoktur bazıların eli yatkındır bu oyuna ama siz onlardan değilseniz sürekli antrenman yapmalısınız.

 

portikal.net özel içeriğidir.

Yorumlar   

 
-6 #2 pinpongamer 31-03-2015 15:18
:o :P 8) ben pinponcuyum ne kadar antreman yapsanda herkezin bir sınırı vardır oluyosa zorlamayın
Alıntı
 
 
0 #1 baba 10-01-2014 16:17
hassss :)
Alıntı
 

Yorum ekle

Copyright © 2012 Portikal.Net - Tüm hakları saklıdır.