Bilardo topuna nasıl vurulur ? Bilardo nasıl oynanır

 

Bildiğiniz gibi bilardo oyunu dünyada ün kazanmış bir oyundur. Bilardo masaları ikiye ayrılır delikli deliksiz.Deliksiz olan masalar bant oyunları içindir şu an en popüler oyun ise 3 top tur.Bizim asıl konumuz ise diğer masada yani delikli masalardaki oyundur .Bu içeriğimizde size Amerikan bilardo da nasıl top sokulduğunu anlatmaya çalışacağım.

Öncellikle oyunda beyaz top haric 14 top bulunmaktadır.Bunların yarısı şeritli diğer yarısıda düz renktedir.Pijomalı ve pijomasızda adlandırılabilir.Evet beyaz topla oyuna başladığınz da toplar dağıldıktan sonra size geçtiğinde öncellikle istakanız çok önemlidir.Her hangi bir yamukluk veya kırıklık varsa hemen yenisini temin etmenizi öneririm.topa vurmadan önceki vücut pozisyonunuz çok onemlidir.Sağ el ile oynuyorsanız sağ ayak geride çapraz olark uzanmış olmalıdır.kalçanızı iyice dengede tutmalısınız.İstakaya sağ elinizle en arka kısıma değil hafif ileriine tutmalısınız.Gelelim topa nasıl nerden vurulmalıdır.

Bilardo topuna  nasıl vurulur ?

Topa öncellikle nasıl bir vuruş yapacağınız önemlidir falsolumu ,geri çekmeli mi ,yoksa arkasından göndermemi.Öncellikle istakanızı beyaz topun tam ortasına ayarlayın hiç sapma olmasın sonra atacağınız topu göz kararıyla ayarlayın ıstakanız ileri geri giderken elininizin kaymamasına özen gösterin.Ve vuruşunuzu yapın eğer söylediğim gibi top tam orasına vurmuşsa girmiş demektir.

 

Çekme nasıl verilir?

çekme vermek için beyaz  topun altına doğru vurmanız gerekir.Sert bir şekilde vurunca görüceksinizki beyaz top geri gelecektir.Bu ağızda kalmış toplar için çok önemlidir.

 

Pike nasıl çekilir ?

Pike çekemnin çeşitli açılardan verilir.Pike çekmek için bulunduğunuz ortam çok önemlidir. Toplar havaya uçabilir dikkat ediniz.Topa kavis vererek içindeki enerjiyi yön değiştirmesinde kulanmasında biz pike adını veriyoruz.Pike çekmek için istakanızı topa 70 ya da 80 derecelik açıyla vurmanız gerekir.Antreman yaptıkça gelişecektir.

Yorum ekle

Copyright © 2012 Portikal.Net - Tüm hakları saklıdır.