Beyni Güçlendirmenin Yolları

Çözemediğin şeyler okuyun

Psychological Science'da yayımlanan bir çalışmaya göre beyninin daha iyi çalışmasına yardım etmek istiyorsanız Kafka'nın bir romanını veya modern bir şiir kitabı okuyabilirsiniz. İlk bakışta anlamdıramadığınız bir şey okuduğunuzda, zihin çözüm aramaya başlar. Bu da otomotik olarak beynindeki gri maddeyi tetikler ve öğrenme ile ilgili bölümler arası bağlantıları artırıp harekete geçmesini sağlar.

 

SOSYALLEŞİN


İşten sonra hemen eve gidip pijamalarınızı giymektense arkadaşlarınızla buluşup birşeyler içebilirsiniz. Sosyal ilişkilerin sağladığı zihin jimnastiği, kognitif fonksiyonların gelişmesini sağlar. Yaptığı araştırmada sosyal hayatı daha fazla olan katılımcıların, bilişsel performanslarının daha yüksek olduğu belirtilmiş.

UYUYUN

Yeterli uyku almak, beynin gün içerisinde edindiği bilgiyi işlemesini sağlar, nöronlar arası bağlantı kurulmasına yardımcı olur ve hafızayı kuvvetlendirir. Yapılan çalışmada sekiz saat uyumuş ve hiç uyumamış kişilere 12 saat önce gösterilmiş olan kelimeler tekrar sorulduğunda, dinlenmemiş olanların daha fazla hata yaptığı ortaya çıkmıştır.

MÜZİK DİNLEYİN

Faculty of 1000 Biology and Medicine tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmada herhangi bir enstrüman çalmak, beynin motor sistemini geliştiriyor ve başka hiçbir aktivitenin yapamadığı şekilde geri kalan tüm sinir sistemini fazlalıklardan arındırıyor.

ESRARENGİZ OLAYLARA KAFA YORUN

Zekanızı geliştirmek için Lost veya CSI'ın bir bölümünü açın. Bunlar bilgi toplamak, hipotez üretmek ve düşüncelerin test edilmesi.

Yani siz Lost dizisindeki Hugo'nun o adada neden hala kilo vermediğini veya CSI'da neden hiç laboratuar ışıklarının açılmadığını anlamaya çalışırken aslından bir yandan da problem çözme yeteneğinizi, sosyal zekanızı geliştiriyorsunuz.


GÜNLÜK EGZERSİZLER
Çok yorgun olmanıza rağmen ayakta kalmanız gereken durumlarda bu besinler imdadınıza yetişebilir.

* Sütlü olanlara göre çok daha fazla kafein içeren siyah çikolata sizi bir anda canlandırabiliyor. Böyle acil durumlarda dört parçaya kadar izin var.

Küçük bir fincan espresso, büyük bir fincan kahveyle hemen hemen aynı miktarda kafein içeriyor. Acil durumlarda espresso tercih edebilirsiniz. Ama sonunda kendinizi daha yorgun hissedebilirsiniz.

Pek çok uzman her gün bir kutlu enerji içeceği içmenin sakıncası olmadığı konusunda hem fikir. Bu nedenle enerjiye ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda güvenle içebilirsiniz. Kesinlikle alkolle karıştırmayın.

Basketbol takımlarının maçtan önce kalabalıkları nasıl galeyana getirdiğini bilirsiniz. Birkaç dans figürü ve biraz hoplayıp, zıplamak sizde de aynı etkiyi gösterecektir.

 

Yorumlar   

 
0 #1 Felisha 15-01-2017 08:48
I've been browsing on-line greater than 3 hours lately, yet I by no means found any fascinating article like yours.
It's beautiful price enough for me. Personally,
if all webmasters and bloggers made just right content material as you did,
the net will likely be much more helpful than ever
before.

Have a look at my site: Hoodies
Alıntı
 

Yorum ekle

Copyright © 2012 Portikal.Net - Tüm hakları saklıdır.