Beş Adımda Yüzmeyi Öğrenin

 

Nasıl yüzülür, suyun üstünde batmadan nasıl mı durulur ?

Yüzme Öğrenme Adımları:

Yüzme Öğrenme 1. adımı, Su üzerinde durma :

Yüzme ye başlamamız için yapmamız gereken işlerden ilkidir su üzerinde durabilmek. Herhangi bir havuza gidelim. Yanlız can güvenliğimiz açısından eger yüzme konusunda eksikleriniz varsa, mümkünse yüzme havuzun derinliği boyumuzu aşmasın.  Yüzme havuzunun içine girin. Derin bir nefes alın ve göğüs kafesinizin iyice şiştiğini görün. Sonra nefes vermeden kendinizi havuzun içine batırmaya çalışın bakalım batacak mısınız?

Yüzme Öğrenme 2. adımı, Su içinde Yatay durma:

Su içinde batmadığınızı gördükten sonra artık yüzme sporunun ilk aşamasına geçebilirsiniz. Su üzerinde yatay durmaya çalışmak. Basitten karmaşığa gittiğimiz için önce ağzınız su içinde olacak şekilde yüzme havuzunda yatay durmaya çalışın. Ellerinizi yana açın, derin bir nefes alın ve yatay durun. Daha sonra ise aynı hareketi bu sefer ağız dışarı olacak şekilde yapın. Başınız su dışında olacak şekilde durabiliyorsanız artık yüzmenin bir sonraki evresi olan ayak çırpma adımına geçebilirsiniz. Yüzme öğrenmenin en önemli adımlarından biride budur.

Yüzme Öğrenme 3. adımı, Ayak Çırpma:

Su üzerinde yatay durmayı başardıktan sonra yüzme öğrenmenin bir sonraki aşaması olana hareket edebilme aşamasına geçebilirsiniz. Su üzerinde hareket etmek için tabi ki kol ve ayaklarınızı kullanacaksınız. Yüzme öğrenirken ilk sıralarda sıkılabilirsiniz. Ama yüzme maalesef böyle öğreniliyor.  Su üzerinde yatay konuma gelen sırt üstü de olabilir ağız su içinde olacak şekilde de olabilir. Kulaç atmadan sadace ayaklarınızı kullanarak yüzmeye çalışılarak yapılır.

Yüzme havuzuna girin. Kafanızı suya sokun yatay konuma gelen. Kollarınızı su içinde öne doğru uzatabilirsiniz. Sadece ayak çırparak yüzmeye çalışın.

Yüzme Öğrenme 4. adımı, Kulaç Atmak:

Ayaklarınızı çırpmanın yanında kollarınızı ileri doğru hareket ettirip suyu çekme ve itme işidir. Bu hareketi de yapmayı başarırsanız Köpek yüzme stili denen en basit yüzme stilini öğrendiniz demektir.

Bundan sonraki adım ise bir yüzme stili öğrenmektir. Belli başlı yüzme stilleri: Serbest Yüzme, Sırt üstü yüzme, Kelebek yüzme ve kurbağalama yüzmedir.

Hayat günenliği açısından iyi yüzme bilmeyen biri kesinlkile derin suya girmesin. Konuyla ilgilili aşağıdaki videoya bakabilirsiniz.

Yüzme Öğrenme 5. adımı, Nefes Almak

Nefes Almak yüzme öğrenmek açısından en önemli unsurdur. Nefes almak için başınızı su üzerine çıkarmanız gerekmektedir. Serbest stil yüzme ile yüzdüğünüzü varsayalım. Sırt üstü yüzme de başınız su üzerinde olduğu için nefes almakta sorun yaşamazsınız. Her iki kolda bir sağdan yada soldan nefes alalım. Yüzme havuzuna girdik. İlk kulaçta başınız su içinde olsun. İkinci kulacı atarken tam kol uzanırken aynı anda başınızı sağ kulaç atıyorsanız sola sol kulaç atıyorsanız sağa çevirerek nefes alınız. Nefes alırken kulağınız su içinde olacak şekilde omzunuza bakarmışcasına yaparsanız çabuk yorulmazsınız. Böylece yüzme esnasında nefes sorununu da hallettik.

Dikkat !  Yukarıda yazılanları tek başınıza denemeyiniz en sağlıklı yol yüzme kursuna katılmaktır.

Yorumlar   

 
0 #33 Sjsjsj 28-07-2018 12:26
Gerçekten işe yarıyor mu ona göre denicem :D

admin:Gerçekten işe yarıyor
Alıntı
 
 
-2 #32 isimsiz 20-07-2018 16:20
............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... ............... .. :D
Alıntı
 
 
+4 #31 Zeynep 19-11-2017 22:46
Ne yaptımsa yüzemiyorum korkum yok hoca da işe yaramadı :sad:

admin:hoca işe yaramadı derken ?
Alıntı
 
 
-1 #30 profosyonel yüzme eğ 05-10-2017 12:03
Arkadaşlar kolunuzu yukarı kaldırdığınız Zaman suda kaldırdığınız kol kadar suya gömülürsünüz
Alıntı
 
 
+9 #29 Mgrle 19-07-2017 01:46
Tesekkutler sayenizde boguldum amk oluyodum bdjdbdj
Alıntı
 
 
+1 #28 Ayhan 13-07-2017 16:09
Nefes verince batıyorum

admin:El ve kollarını hareket ettirmezsen batarsın kardeşim riske girme , kursda hemen eğitim al
Alıntı
 
 
-5 #27 Yağız 08-07-2017 09:48
Abi harbiden yüzme öğrendim
Alıntı
 
 
-2 #26 Sumeyye 02-07-2017 20:18
Guzel
Alıntı
 
 
+4 #25 Uğur 04-06-2017 01:02
Abi hakikaten ben sizin sayenizde yüzme öğrendim teşekkür ederim ... :D :P
Alıntı
 
 
0 #24 TOMBULKUŞ 19-05-2017 14:45
Harika seyenezde yüzme öğrendim :D :lol: çokkkkkk teşekürler
Alıntı
 

Yorum ekle

Copyright © 2012 Portikal.Net - Tüm hakları saklıdır.